Baba Kenan’ın İsmi Seminere Verildi.

Sarıyer’in Efsane kaptanı  sembol futbolcusu ve yılların yöneticisi (Baba) Kenanın Adı Antrenör Gelişim Seminerine Verildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği’nin (TÜFAD), 18 Aralık 2023 tarihinde düzenleyeceği “Kenan Dereli  Sürekli (UEFA Lisanslar) Antrenör Gelişim Semineri”nin adını, Sarıyerli futbol aşığı Kenan Dereli’nin anısına verdi.

İsmin verilmesinde büyük katkıları bulunan Altay Unan, “Bildiğiniz üzere Sarıyer kulübünün efsane yöneticisidir Baba Kenan lakaplı Kenan Dereli, Hem Sarıyer kulübünde hemde bize emeği çok. O yüzden böyle bir seminere adının anılıyor olması bizleri mutlu etti” diye konuştu.

Zoom üzerinden online olarak gerçekleştirilecek seminerde, futbolda core çalışmaları, solunum biyomekaniği, futbol kalecilerinde özel antrenman yöntemleri, TFF UEFA antrenör eğitim programları yol haritası ve 11v11 saha çalışmalarında rehberlik gibi konular ele alınacak.

Seminer için başvurular, 10 Aralık 2023 tarihine kadar TFF’nin internet sitesi üzerinden yapılacak.

Seminerin Konuları:

Futbolda Core Çalışmalarında Performans Gelişimi ve Sahaya Dönüş Protokolleri,

Futbolda Solunum Biyomekaniği ve Önemi, Futbol Kalecilerinde Özel Antrenman Yöntemleri (Nöro atletik Antrenmanlar)

TFF, UEFA Antrenör Eğitim Programlari Yol Haritasi

11v11 Saha Çalışmalarında Rehberlik (metot, oyun kurguları, kavramlar ve sunum teknikleri)

Kenan Dereli (Baba Kenan) Kimdir?

Baba Kenan’ı rahmetli İbrahim Balcı bir yazısında böyle anlatıyordu…

DERELİ, Kenan (Sürmene, 1933-1999): Sarıyer altyapısından Büyükdere’ye gittik ve bu takımdan tekrar Sarıyer’e alındı (1950). İlk kulübü Büyükdere’dir. Sarıyer’de üç sezon (1950-1953) oynadıktan sonra I. Lig takımlarından Vefa’ya transfer etti. Vefa’da oynarken sakatlandı ve yurtdışına (İtalya’ya) giderek ameliyat olan ilk futbolculardan biri oldu. Sarıyer S.K. Profesyonelliği kabul edince tekrar kulübüne kaptan olarak geldi. Futbolu bırakana kadar (1963) Sarıyer’de oynadı. Takım kaptanı olarak büyük isim yaptı ve “Baba Kenan” lakabı ile tanındı. Sarıyer forması altında 116 lig ve 17 özel olmak üzere 133 müsabaka oynadı. Lig maçlarında 17, özel maçlarda 1 olmak üzere 18 gole imza etti. Türkiye’de ilk futbol okulunu kuran teknik adamdı (1957). Bu okuldan sayısız futbolcu yetiştirdi. Futbol oynarken de Sarıyer S.K. de yönetici ve genel kaptan olarak hizmet yapan Kenan Dereli, antrenör ve teknik direktör olarak da ölene kadar Türk futboluna hizmet etti. Sarıyer takımına malzemeci, masör, antrenör ve teknik direktör olarak yıllarını verdi. 19 yıl yönetim kurulu üyeliği yaparak, en çok yöneticilik yapanlar arasında üçüncü sırayı aldı. Türkiye’de “Baba Kenan” olarak çok mümtaz bir yere sahip olmayı bildi.

Kenan Dereli,Sarıyer Spor Kulübü Divan Kurulu üyesi, Türkiye Antrenörler Derneği, Türkiye Futbol Adamları Derneği üyesidir. Ayrıca 1940 Sarıyerli Futbolcular Derneği ve Sarıyerliler Derneği (SA-DER) kurucu üyesidir. İASKF’dan “Türk Futboluna Hizmet”, Sarıyer Spor Kulübünden “Hizmet Armağanı” ve “Onur Plaketi” aldı.

Baba Kenan (Dereli) amatör ve profesyonel takımda forma giymiş, takım kaptanı, malzemecilik, masörlük, antrenörlük, teknik direktörlük ve genel kaptanlık yapmış ayrıca 19 yıl gibi çok uzun bir süre yönetim kurulu üyesi olarak görevler üstlenmiş “Baba Kenan” lakabını alarak Türk Futbol tarihine Baba Hakkı’dan sonra “Baba Kenan” olarak adını altın harflerle yazdırmış bir büyük futbol adamıdır.

×