“Herkes Kürek Sporu Yapmalı”

Suyun üstünde giden uzun ve ince kayıkları olimpiyat yarışmalarını izlerken görmüşsünüzdür. İstanbul’da olanlar ise bazen Haliç’te bazen Boğaz’da kuğu gibi süzülen kimi zaman hızlıca suyun üzerinde kayıyor gibi görünen bu kayıkları görmüş olabilir. Aslında zor gibi görünse de bu sporu yapanlar oldukça keyif alıyorlar. Kürek sporu ile hayatlarına disiplin kattıklarını, sağlıklı bir vücuda sahip olduklarını anlatıyorlar.

O sporculardan biri ile kürek çekmek üzerine konuştuk. Kürek sporunun kendi hayatına kattıklarını anlatan Ömer Sefa Polat, imkanı olan herkesin bu sporu yapmasını tavsiye ediyor. Tabi ki bu imkansız ama o ne kadar çok gence bu sporu sevdirebilirse kendine kar olarak görüyor.

Sizi tanıyabilir miyiz? Ne kadar süredir kürek sporu ile uğraşıyorsunuz? Bu sporla tanışma süreciniz nasıl oldu anlatabilir misiniz?

Adım Ömer Sefa Polat, 23 yaşındayım. Girişimciyim. E-ticaret ve su sporları girişimlerim var. 12 yaşından beri kürek sporu ile ilgilenmekteyim. Kürekle tanışmam şu şekilde oldu: Ortaokul 8. Sınıfta beden eğitimi dersindeydim.  Şişecam Çayırova Genç C Antrenörü Hasan Özcan hayatıma dokundu o gün. Beni seçti. 5 yıl Şişecam Çayırova Spor Kulübü’nde kürek çektim.  4 yıl da Fenerbahçe A Takım sporculuğu yaptım.

Şimdi ise en sevdiğim işi yapıyorum insanların hayatlarına kürek sporu gibi bir sporu katmaya çalışıyorum. Hedefim tüm Türkiye’de kürek sporunu tanıtmak ve elimden geldiğince çok insana ulaşmak. Herkesin bu spordan yararlanmasını istiyorum. İnsanların sabah işlerinden önce kürek çekip hayatlarındaki stresten, sıkıntıdan 1 saat de olsa uzaklaşmalarını sağlamak istiyorum.

İstanbul Boğazı kürek çekmek için elverişli mi? Zor bir spor mu kürek? Size ve bu sporu yapanlara neler katıyor?

Her su sporunda olduğu gibi elbette riskleri mevcut. Fakat biz Rumeli Kürek olarak yalnızca birebir özel ders şeklinde, 2’li teknelerde özel eğitim vermekteyiz. Can yeleği, can simidi, güvenlik botu bulunmaktadır. Güvenlik önlemleri en üst seviyededir.

Kürek çekmek fiziksel olarak tüm kas gruplarını çalıştırdığı için çok önemlidir. %60’dan fazla bacak kaslarını kullanıyoruz. Bacak-vücut-kol sıralaması ile kürek hareketini tamamlıyoruz. Bacak kaslarını karın ve sırt kaslarını inanılmaz geliştiriyor. Dünyanın en zor sporlarından birisi olarak biliniyor zaten. Psikolojik olarak ise kürek, en ağır antrenmanların yapıldığı, en disiplinli sporlardan birisi olduğu için, sporcunun sosyal hayatta da disiplinli ve mücadeleci bir  psikolojide bulunmasına katkı sağlıyor.

Mental olarak inanılmaz zihin açan, kişiyi geliştiren bir spor. Çoğu kürekçi hayatta da disiplini ve mücadeleyi hiçbir zaman bırakmaz.

Herkes bu sporu yapabilir mi? Kimler yapamaz? Kürek sporu pahalı bir spor mu?

Ortalama 10 yaş üzeri sağlıklı olan her birey kürek sporunu yapabilir. Ama kürek sporu ne yazık ki malzemelerinin döviz ile alınmasından ve Türkiye’de çok bulunmamasından ötürü biraz bütçe gerektiren bir spordur. Bu konuda aldığımız sponsorluklar dahilinde genç yaştaki sporcularımıza ücretsiz ders vermek öncelikli amacımızdır.

Sadece açık havada mı kürek çekilir? Kışın da bu spor yapılabiliyor mu?

Kürek sporu 12 ay boyunca yapılabilmektedir. Kar, yağmur kürek sporu için engel değil. Yalnızca önemli olan rüzgarın şiddeti. Kürek sporu rüzgar olmadığı sürece 12 ay boyunca yapılabilir.

Kürek sporunda ülkemizdeki sporcuların genel sorunları neler?

Ülkemizdeki kürek sporcularının genel sorunu sistemin kötü olmasından kaynaklı, belirli bir süre sonra psikolojik dayanamama durumu. Antrenman şekilleri, özel hayata müdahaleler, beklentiler vs. belirli bir noktada da maalesef ki maddi geçimsizlik elbette.

Bu spora yeni başlayacak olanlara ne tavsiye edersiniz?

Bu spora yeni başlayacak olanlar için tavsiye olarak şunu söyleyebilirim. Çok antrenman yapmak değil, önemli olan verimli antrenman yapmak yararlı. Antrenmanlarını düzenli ve disiplinli yapsınlar. Kendi fiziksel özelliklerini ve psikolojik özelliklerini iyice anlayıp antrenmanlarını ona göre şekillendirsinler. Her zaman bir hedefleri olsun ve o hedefi düşünerek çalışsınlar.

%d blogcu bunu beğendi: