Nedir Bu Mutluluk Hormonu? 

Yazar: Uzman Aile Danışmanı Nefise Eryılmaz

Birçok insanın hayatında çok önemli dediği bazı şeyler vardır. Örneğin ev almak, okulu dereceyle bitirmek, iş bulmak  örnekleri çoğaltabiliriz.İnsanlar hedeflerine ulaştıklarında bir zaman sonra bu duruma alışacaktır ve mutlulukları kısa sürecektir. 

Beynimizde dopamin adında bir hormon vardır ve herkes bu hormonu mutluluk hormonu olarak bilir. Her şeyin dengeli olması gerektiği gibi bu hormonunda vücutta dengeli bulunması gerekiyor. Az salgılanan dopamin hormonu parkinson hastalığına fazla düzeyde salgılanan dopamin hormonu alkol, uyuşturucu, sigara gibi bağımlılıklara yol açabilir. 

Dopaminin eksikliği olduğunda kişilerde odaklanamama, yürüme konusunda dengesizlik, aşerme, titreme, ani kilo alma gibi durumlar ortaya çıkabilir. 

Dopamin hormonuyla alakalı faktörler;

Stres: Aşırı stres dopamin hormunun düşmesine neden olur. Düşen hormon beyni olumsuz etkiler. 

Demir eksikliği: Hormon değerlerinin düşmesinin en önemli nedenlerinden biri demir eksikliğidir. 

Hormon değerlerinin düşmesi sonucunda oluşan hastalıklar: 

Parkinson 

Dikkat eksikliği

Hafıza sorunları

Şizofreni

Hareket

İçe kapanma 

Dopamin hormonu nasıl arttırılır? 

Egzersiz:  Dengeli bir şekilde yapılan egzersiz beyinde salgılanan hormonları uyarır. Dopamin hormonu dengeli bir şekilde salgılanırsa kişi kendini zinde hissedecektir. Egzersiz yapmak için size en yakın uygun alana gidip egzersizinizi  yapabilirsiniz.  

Amaç ve hedefler belirleyin:  Kişi belirlediği amaca ve hedefe ulaştığında beyin bunu ödül olarak kabul eder. Böyle durumlarda beyin dopamin salgılayacaktır. 

Güneş ışığı alın: Araştırmalar güneş ışığının dopamin salgılamaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. 

C vitamini: Bol düzeyde tüketilen c vitamini dopamin hormonunun artmasına yardımcı olur. 

Hangi yiyeceklerde dopamin hormonu vardır? 

Dopamin içeren yiyecekler hastalıkların önüne geçmek ve depresyonla mücadele için tüketilir. Hormon değerlerini yükseltmek için ilaçlar kullanılsada kişi kendi bazı yiyeceklerle ve yöntemlerle dopamin hormonunu yükseltebilir. Kişi değerlerini normal hale getirmek için egzersiz yapabilir, uyku düzenini ayarlayabilir ve stresten uzak kalabilir.

Dopamin içeren yiyecekler ise şu şekildedir: 

Fasulye

Elma

Çilek

Buğday 

Avakado

Muz

Erik 

Yumurta 

Süt  

Peynir 

Salatalık 

Baklagil 

Değerlerin normal yollarla arttırılması kişilerin sağlıklı, mutlu olmasını sağlar. Ruh halinin düzelmesine yardımcı olan bu hormon depresyonunda önüne geçer. 

Yazar: Uzman Aile Danışmanı Nefise Eryılmaz
×