Yerel Amatör Lig Maçları İptal Edildi

TFF İstanbul il Temsilciliği yaptığı yazılı açıklamayla amatör müsabakalarda hakemlere saha komiserlerine, antrenör ve sporculara karşı kullanılan şiddet olaylarından ötürü 26-27-29-30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde oynanması planlanan Süper Amatör, 1. Amatör, U16 ve U14 Amatör Lig Müsabakalarının Durdurulmasına karar verildiğini açıkladı.

TFF İstanbul İl Temsilciliğinin yaptığı yazılı açıklamada,

“Son zamanlarda özellikle amatör müsabakalarımızda görmeyi hiç istemediğimiz şiddet olaylarına üzülerek tanık olmaktayız. Hiç biz zaman spor ve şiddet kelimelerinin yan yana olmasını kabul etmediğimiz gibi bunun hiç istendik bir durum olmadığını da sürekli dile getirmekteyiz.

Tüm bu iyi niyet mesajlarına, şiddet karşıtı alınan karar ve yaptırımlara rağmen maalesef sahalarımızda görülen istenmeyen şiddet olayları hepimizi derinden üzmektedir. Bilhassa toplumumuzun ilgi duyduğu futbol müsabakalarında görev yapan hakemlerimize, saha komiserlerimize, sporcularımızın birbirine karşı onur kırıcı, taciz edici eylemlerde bulunarak darp etmek girişimleri kabul edilemeyeceği gibi, ülkemizde gelişmesini arzu ettiğimiz spora da büyük darbe vurmaktadır.

Bir kaç gün önce konu ile ilgili Kamuoyuna duyuru niteliğinde bir yazı yayınlayarak bu tür olayları kınamış olmamıza, kulüplerimiz, yöneticilerimiz, antrenörlerimiz, sporcularımız ve spor camiamız için üzücü sonuçlara sebep olabileceğini belirtmemize rağmen şiddet olayları halen devam etmektedir.

Müsabakalara misafir takımın seyirci getirmemesine ilişkin  karar alınmasına rağmen bir çok takım maçlara seyircileri ile  giderek bir takım olayların vukuu bulmasına zemin hazırlamıştır.

Arzumuz; sporun izlenebilir hale gelebilmesi, arkadaşlık dostluk hukuku içerisinde oynanarak spora yakışmayan çirkin olayların son bulmasıdır.

Yaşanan elim verici olaylar neticesinde, amatör müsabakalarda hakemlerimize, saha komiserlerimize, antrenör ve sporcularımıza karşı kullanılan şiddet olaylarından ötürü bu hafta 26-27-29-30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde oynanması planlanan Süper Amatör, 1. Amatör, U16 ve U14 Amatör Lig Müsabakalarının Durdurulmasına karar verilmiştir. Bu gibi olaylar karşısında İl Disiplin Kurulu en üst düzeyde ceza ve yaptırım uygulayacaktır.

Sporun görsel bir etkinlik olduğu, antrenörlerimizin bu anlayış ile sporcularını müsabakalarına hazırlamaları, yöneticilerimizin maçlarda bir araya gelerek, taraftarlarına dostluk kazansın mesajını vermeleri, müsabaka sonrası herkesin birbiri ile tokalaşarak, sahalardan ayrılmaları temennisiyle yaşanan şiddet olaylarını ve çirkin davranışları kabul edilemez bularak bir kez daha kınıyoruz.”dendi


×