“Fiziksel Aktivite Oranı En Yüksek İlçelerden Biri de Sarıyer”

Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, ‘Sağlıklı kent, sağlıklı kentli’ temasıyla düzenlediği basın toplantısında Spor İstanbul’un çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Haliç Su Sporları Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Onur, İstanbulluların sporla ilişkisi hakkında çeşitli araştırmalar yaptıklarından bahsederek, “Sağlıklı bir kent olması için önce sağlıklı kentliler olması gerekiyor. Bu olmadan sağlıklı ve mutlu bir kentten bahsedemeyiz. Herhangi birinin saatlerce konuştuğu konulardan biri spordur. Bu yüzden yaptığımız iş, zor bir iş. İstanbul, dünyanın birçok ülkesinden büyük bir şehir.

Sarıyer Fiziksel Aktiviteleri En Yüksek İlçe

39 ilçemizde anket yaptık. Düzenli olarak fiziksel aktivite yapanların sayısı 2020 yılında yüzde 13’tü. 2022’de bu oran yüzde 30’a çıktı. ‘Dünyanın en aktif şehri olmak istiyorum’ diyen Londra’da bu rakam yüzde 60 civarında.” diye konuştu.İstanbul’da yapılan araştırmada vatandaşların koşmak, yüzmek ve yürümek istediğini söyleyen Onur, fiziksel aktivite oranı en yüksek ilçelerin Sarıyer, Kadıköy ve Bakırköy; en düşük ilçelerin ise Başakşehir, Esenyurt ve Çatalca olduğunu kaydetti.

×