1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramında MCM Blacksea Başarısı

Ukrayna-Rusya Krizi’nin ardından Karadeniz’de ortaya çıkan deniz mayınları tehdidine karşı Türkiye-Romanya-Bulgaristan işbirliğinde organize edilen görev gücünün hareket emri düzenlenen törenle 3 ülkenin deniz kuvvetleri komutanları tarafından imzalandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, “Bu tarihi adım, Karadeniz’in güvenliğine yönelik ortak kararlılığımızın ve iş birliğimizin somut bir göstergesidir. Bu görev grubu, sadece mayın tehdidini ele almakla kalmayacak.

Aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki dostluğu ve iş birliğini de güçlendirecektir” dedi.Karadeniz’i Barış Denizi yapmaya yönelik düzenlenen ortak harekat planı Karadeniz Karşı Mayın Tedbirleri Görev Grubu Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası 11 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve diğer ülkelerin bakanlarının katılımıyla imzalanmış ardından ülkemizin iç hukuk onay süreci 4 Nisan 2024 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile tamamlanmış ve yürürlüğe girmişti.

1 temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Sarıyer Kalender Kasrı’nda bugün, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Kiril Yordanov Mihaylov ve Romanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Mihai Panait’in katılımıyla görev emri imza töreni düzenlendi.

Törende Karadeniz’de sürüklenen mayınları, tespit etmek ve etkisiz hale getirmek için ileri teknolojilerden ve ortak istihbarattan en yüksek profesyonellik ve verimlilik standartlarıyla, müşterek tatbikatlar, eğitim programları ile Karadeniz’de bu konuda ortaya çıkabilecek her türlü zorluğa birlikte hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vermek için kurulan görev gücü, atılan imzaların ardından resmi olarak görevine başladı.

×