“17 Ağustos 1999 Depremi” Tatbikat İle Anıldı

17 Ağustos 1999 Depremi, Sarıyer Belediyesi tarafından Ayazağa Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tatbikat ile anıldı. Tatbikata Sarıyer Belediyesi Sivil Savunma Ekipleri, Sarıyer AFAD gönüllüleri ve çok sayıda Sarıyerli vatandaş da katıldı.

Deprem tatbikatı ile hem yıllar önce orada hayatını kaybeden insanlar anılırken hem de Sarıyerliler deprem konusunda bilinçlendirildi.

18 binden fazla canın yitirilmesine neden olan depremin üzerinden yıllar geçmiş olsa da acılar hep taze kaldı.

Sarıyer Belediyesi Sivil Savunma Ekipleri ve Ambulans Birimi’nin tatbikat senaryosu doğrultusunda, vatandaşların binadan tahliye edilmesi, deprem sırasında çıkan yangınlardan etkilenen ve göçük altında kalan vatandaşların kurtarılması ve olay yerinde sağlık ekiplerince müdahale edilmesi uygulamaları yapıldı.

Afet Anı ve Sonrasında Neler Yapılmalı

Tatbikat alanında belediye ekiplerine ait olan ve olası afet durumlarında kullanılacak olan ekipmanların halka tanıtıldığı programda Sarıyer’in mahallelerine yerleştirilmiş olan konteynerler yer aldı. Afet anında ve sonrasında yapılması gerekenlerin anlatıldığı programda deprem sonrası oluşabilecek yangınlar için de bir tatbikat gerçekleştirilerek katılımcılar bilgilendirildi.

×