Açı Okulları, Sarıyer Yerleşkesini Kapattı

Türkiye’nin 11 ilinde yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli iki deprem, İstanbul’u tehdit eden Marmara depremiyle ilgili kaygıları da tetikledi. Evlerden okullara, binaların depreme dayanıklılığı yeniden sorgulanmaya başladı.

İstanbul’un önde gelen özel eğitim öğretim kurumlarından Açı Okulları, yıllardır her gün yüzlerce öğrencinin girip çıktığı Sarıyer’deki yerleşkesini zemin etüdlerinin ve beton ölçüm seviyesinin emniyetsiz olması sebebiyle kapattı.

Eylüle kadar kapalı
Okulun yönetim kurulu, velilere gönderdiği bilgilendirme notunda, ‘Açı okul öncesi, ilkokul ve ortaokulun bulunduğu Sarıyer kampüsünü önümüzdeki eylül ayına kadar kapatma kararı aldığını’ bildirdi. Gerekçe olarak olası bir depremle ilgili kaygılar gösterildi.

‘Zemin etüdleri ve beton ölçüm seviyesi emniyetsiz’
18 Şubat tarihli notta şöyle dendi: “Bahçeköy’de bulunan Sarıyer Açı Okul Öncesi, ilkokul ve ortaokul yerleşkelerimizin, Açı’nın hiçbir yapım aşamasını takip etme şansı olmayan binaları 35 yıl önce yapılmıştır. Daha önce yaptırdığımız deprem denetim raporlarına göre gerek zemin etütlerinin gerek beton ölçüm seviyesinin daha emniyetsiz olmasından kaynaklanarak 2018 şartname gereklerini de tam olarak yerine getiremeyeceğini düşünmemiz nedeniyle Açı Okulları Yönetim Kurulu olarak risk almayıp Sarıyer yerleşkemizi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı başlangıcı olan eylül ayına kadar kapatma kararı almış bulunuyoruz.“

Notta, ‘Sarıyer kampüsündeki öğrencilerin, eğitim ve öğretiminin 20-24 Şubat arası çevrim içi devam edeceği, 27 Şubat itibariyle; ‘diğer binalardaki boş sınıfların değerlendirilmesi’, ‘ikili tedrisata geçilmesi’ ‘gerekirse bina kiralanması’ gibi seçeneklerle çözüm bulunacağı’ belirtildi.

Yönetim bu süre içinde güçlendirme projeleri ve inşaatla, Eylül 2023’te kampüsü yeniden açmayı planlıyor.

%d blogcu bunu beğendi: