Hava Sıcak Değil De Nem Çok Nem…

Geçtiğimiz günlerde Marmara ve Ege kıyılarında termometre değerlerinin düşüşe geçmesine karşın nem oranında ciddi bir artış gözlemlenmekte. Sarıyer ilçesi ise bu yüksek nem oranından nasibini almış durumda.

Ülke genelinde etkisini gösteren Eyyam–I Bahur sıcaklarının geçmesiyle birlikte hava sıcaklığının düşmesine karşın nem oranında ciddi bir artış gözlemlendi. Meteorolojinin aktardığı verilere göre Sarıyer’in nem oranı, içinde bulunduğumuz hafta boyunca yüzde 70’in altına düşmeyecek. Genel olarak nem oranının yüzde 80 olması beklenirken, Perşembe günü ise nem oranının yüzde 93 e kadar yükselmesi bekleniyor. Yine meteorolojinin açıkladığı tabloya göre haftanın en sıcak gününün 28 derece ile Perşembe günü olması beklenirken, hissedilen sıcaklık 31 dereceye kadar yükselecek.

Yüksek Nem Oranı Böcek ve Haşere Problemini Beraberinde Getiriyor

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre yüksek nem oranları evlerde böcek ve haşere oluşumu, küf ve kararma gibi sorunlar gözlemlenmesine sebebiyet verirken sağlıksal olarak ciltte yağlanma, öksürük ve nefes darlığı gibi problemleri beraberinde getirmekte.

Evin nem oranını azaltmak içinse evi sık sık havalandırmak, ortamdaki nemi azaltan bitkilerden bulundurma ve evin belli köşelerine karbonat torbaları koymak gibi yöntemler tercih edilebilir.

×