Orman Bölge Müdürü Pir: “Yasaklar yangınları yüzde 70 azalttı’’

İstanbul Orman Bölge Müdürü Celal Pir, İstanbul’da yangınlarla mücadelede yapılan çalışmaları anlattı. İstanbul’da yılda 155 yangının çıktığına dikkat çeken Pir, bu sayının yasaklarla geçen yıl yaklaşık yüzde 70 azaldığını belirterek, “Valiliğimizin almış olduğu karardan sonra bu sayı 2021 yılında 52, geçen yıl da 42 adede düştü. Bu da adet olarak yüzde 70 oranında yangında bir azalma olduğudur. Şu ana kadar bizi üzecek bir yangınımız bu sene olmadı, inşallah da olmaz” dedi.

Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi’nde orman yangınlarıyla mücadelede nasıl çalışmalar yürütüldüğünü anlatan İstanbul Orman Bölge Müdürü Celal Pir, yangın için gerekli ekipman ve insan gücünün yeterli olduğunu, ortalama 10 dakikada yangınlara ulaştıklarını belirtti. 

Türkiye geneline baktığınızda ormanlık alanların yüzde 30 olduğunu düşünürseniz yüzde 44 İstanbul gibi bir yerde ormanlık alanlar açısından zengin bir il olarak kendimizi sayabiliriz” diyerek anlattı. Poyrazköy’de bulunan bir helikopterimiz mevcut.

Yangın çıktığı anda bize bildirecek İHA’larla da gözetliyoruz. 430 tane yangın işçisiyle ve 70 tane de teknik elemanla beraber toplamda 500 adet ekiple, insan gücümüzle beraber yangınlara müdahale ediyoruz. Bu ekiplerimiz 7 gün 24 saat hazır vaziyette bekliyor” ifadelerini kullandı. 

Orman Genel Müdürlüğü’nün belirlediği risk alanları çerçevesinde şu andaki ekiplerimiz yeterli. Herhangi bir ekip sıkıntımız yok. İnsan gücümüz yeterli. Önemli olan burada anında müdahale etmek. Geç kalırsanız yangın o zaman sıkıntılı hale gelebilir” diye konuştu.

×