Sarıyer Depreme Dayanıklı mı?

Kahramanmaraş’ta 9 saat arayla meydana gelen iki büyük deprem sonrası, uzmanlar olası İstanbul depremine dikkat çekti.

1999 depreminden büyük yara alan İstanbul’da olası bir deprem için bir çok senaryo hazırlandı.Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile birlikte İstanbul’un Sarıyer Olası Deprem Kayıp tahminleri Kitapçığı yayınladı. Kitapçıkta bir çok senaryo ele alındı.Kitapçıkta yer alan bilgilere göre bu risk haritasında deterministik yaklaşım baz alındığı kaydedilirken Mw= 7.5 büyüklüğündeki deprem senaryosu kullanılarak sonuçlar oluşturulduğu aktarıldı.

Sarıyer için yayınlanan rapor bina yapım yılı 1980 öncesi yüzde 24 ile 11 bin 898 adet bina, 1980-2000 arası yüzde 43 ile 21 bin 170 bina, yapım yılı 2000 sonrası ise yüzde 33 ile 16 bin 323 adet bina olduğu görülüyor..

SARIYER’DE ORTALAMA BİNALAR KAÇ KATLI?

Raporda, ilçede bulunan binaların ağırlıklı olarak kaç katlı olduğu da incelendi. Sarıyer’de bulunan binaların yüzde 90,84’ü 1-4 katlı binalardan oluşurken, 5-8 katlı binalar yüzde 8,77, 9-19 katlı binaların ise 0,39’luk dilimi kapsadığı belirtildi.

KAÇ BİNA NE KADAR HASAR ALACAK?

Yayınlanan kitapçıkta 7.5 şiddetinde bina yapım yılı baz alınarak oluşturulan risk analizinde aşağıdaki tabloya yer verilmiştir. Raporda Sarıyer genelinde çok ağır hasarlı 102, ağır hasarlı 362, orta hasarlı 2 bin 486, Hafif hasarlı ise 6 bin 977 şeklinde yer aldı.

SARIYER’DE OLASI BİR DEPREMDE NE KADAR CAN KAYBI VE YARALI OLUR?

Sarıyer’de ne kadar can kaybı olur?Bu çalışmada can kaybı ve yaralanma hesaplarında, HAZUS-MH MR4 (2003, ve daha önceki HAZUS versiyonları) yaklaşımı kullanılmıştır. Bu yöntem bina hasarı ile ölüm ve yaralanmalar arasında doğrudan ilişki kurmaktadır.

HAZUS-MH MR4 (2003) yöntemi kapsamında, her bir yaralanma derecesine tekabül eden bina sakinlerinin yaralanma oranları, binaların hasar derecelerine göre değişik bina sınıfları için sunulmaktadır. Bu oranlar gözlemsel verilere ve verinin olmadığı durumlarda uzman yorumuna dayanmaktadır. Her bir bina sınıfı için, her bir hasar seviyesindeki bina sayısı bu tür binalarda bulunan ortalama nüfus ve ilgili bina sakinlerinin yaralanma oranı ile çarpılarak ilgili yaralanma seviyesindeki kişi sayısı tahmin edilir.

Kullanılan tüm modellerin mevcut bilgi birikimi ve gözlemleri yansıttığı ancak deprem can kaybı ve yaralanmalarındaki büyük belirsizlikler nedeniyle hata payları içerebileceği ifade edilmelidir.

ZEMİN SAĞLAMLIĞI

Bu raporun yayınlamasıyla Sarıyer’te hangi mahallelerin zemininin daha sağlam olduğu da ortaya çıktı. Aşağıdaki tabloda mavi daha sağlam, kırmızı ise daha kötü zemini ifade etmekte olduğu gözüküyor.

Kaynak: Bu sayfada yer alan tüm istatistiksel veriler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı “Sarıyer Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı”‘ndan elde edilen verilere dayandırılarak yayınlanmıştır.

Haber: Enis Derdimentoğlu

%d blogcu bunu beğendi: