Sarıyer’de AFAD Gönüllü Eğitimleri Başladı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD) , Sarıyer Kaymakamlığı ve Sarıyer Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Sarıyer Destek AFAD Gönüllü Eğitimleri Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde başladı. 27 Mart ile 31 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan arama kurtarma eğitimlerini tamamlayan gönüllüler, AFAD gönüllü sertifikası ve kimliği sahibi olabilecekler.

Sarıyer’in AFAD gönüllüleri için düzenlenen eğitim, toplam 5 gün boyunca sürecek. 27 Mart ile 31 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan arama kurtarma eğitimlerine, yalnızca AFAD Gönüllülük Portalı’ndan atanan eğitimleri tamamlayan gönüllüler katılabilecek.

İlk üç gün teorik, geriye kalan iki gün ise saha eğitimi alacak olan AFAD gönüllüleri, teorik ve pratik olarak afet anında hayati öneme sahip eğitimlere katılacaklar. Sarıyerden toplam 189 kişinin katılım gösterdiği Destek AFAD eğitimleri süresince, AFAD gönüllülerine yol ve gıda desteği sağlanacak. Eğitimlerine ve işlerine devam zorunluluğu olan ve izin alamayan gönüllüler için ise, ilgili kurumlara kaymakamlık tarafından izin yazısı gönderilecek.

DESTEK AFAD EĞİTİM PROGRAMI

Destek AFAD gönüllüsü olmak isteyen ve eğitimlere katılan vatandaşlara, ilk üç gün İletişim eğitimi, teorik ilkyardım eğitimi, teorik arama kurtarma eğitimi verilecek. Dört ve beşinci gün ise AFAD gönüllüleri, uygulamalı arama kurtarma eğitimi, yangın eğitimi, enkaz eğitimi gibi eğitimler alacaklar. Eğitimlerin sonunda gönüllüler, sertifikalarını ve kimliklerini almaya hak kazanacak

×