Sarıyer’deki Deniz Kirliliği Yüzünden İSKİ’ye Suç Duyurusu

Sarıyer Yenimahalle’de çocuk parkının yanından denize deşarj edilen kanalizasyon sebebiyle TÜKONFED(Tüketici Konfederasyonu) İSKİ’ye karşı “Çevreyi Kasten Kirletme ve Görevi İhmal” suçlamaları ile suç duyurusunda bulundu.

Özellikle sabah saatlerinde denizden rüzgarın da etkisiyle kötü kokuların yükseldiği iddia edilirken konu hakkında suç duyurusunda bulunan TÜKONFED’in Çevre komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş, “Sarıyer, İstanbul Boğazı’nın en gözde mekanlarından biridir. En uzun sahil uzunluğu olan ilçelerden biri olan Sarıyer Yenimahalle’de 365 gün 24 saat kanalizasyon denize akmaktadır ve çocuk parkının yanındadır. Burada çocuklar ne yazık ki oynamamaktadır. Pis koku ve pis bir görüntü vardır. İnsan sağlığı tehlikededir, aynı zamanda biyolojik olarak deniz canlıları da etkilenmektedir. Deniz canlılarının etkilenmesi ayrı bir suçtur. Biz İSKİ yetkililerini 6-7 defa basın aracılığıyla uyardık. Ayrıca telefonda da bir kaç kez görüştük. Bugün, yarın derken aradan 4 sene geçti. 4 senedir herhangi bir çalışma yapılmadı. Bir vatandaş denize su dökse, arabasını yıkasa bile İSKİ ceza kesiyor. Konu İSKİ olunca denizi kirletme özgürlüğü yoktur. Anayasa’nın 56. maddesinde, Çevrenin kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın görevidir.” denilmektedir ve 85 milyon vatandaşı kapsar. 3071 sayılı dilekçe kanununda da yetkili kuruluşun 3 ay içinde cevap vermek zorunda olduğu söylenmektedir. Biz de bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Temiz bir çevre ve denizde yaşamak zorundayız ve bize bunu sağlayacak olanlar İSKİ ve İSKİ gibi kuruluşlardır. Biz bu konunun dava sürecine taşınırsa da İSKİ görevini yaparsa da takipçisi olacağız” diye konuştu.

“Bu olayın son bulmasını istiyoruz”

TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü ise, “Tüketicinin temel haklarından biri de sağlıklı bir çevrede yaşamaktır. Sarıyer bölgesinden kanalizasyonun doğrudan denize aktarılması ile ilgili bir çok şikayet aldık. Basın aracılığıyla yetkililere bu konuyu bir çok defa duyurmamıza rağmen bir düzelme olmadığını gördüğümüz için, Anayasa’nın 56. maddesi hem devlete hem de vatandaşlara çevreyi koruma yükümlülüğü getirdiğinden ilgililer hakkında, “Çevreyi kasten kirletme ve görevi ihmal” suçlamalarıyla suç duyurusunda bulunduk. Cumhuriyet Savcılığı gerek görürse yerinde tespit yapacaklar, ilgililerin ifadeleri alınacak, çevreyi kirletme durumu var mı tespit edecekler ve suç unsuru varsa kamu davası açılacak. Dava açıldığı anda sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildirmek istiyorum. Burada çevreyi kirletme ve insan sağlığını tehdit etme olduğu sabit. Bizim bu suç duyurusunu yapmaktaki beklentimiz, insanların sağlığı ile oynanan o kanalizasyonun kötü görüntüsünün ve çevre kirliliğinin son bulmasını istiyoruz. Yetkililerin ceza alması sorunu çözmüyor. Bugün halen, şu dakikada denize lağım akmakta.” dedi.

×