Sarıyer’den Rumeli Kavağı’na Gidiyoruz

Sizlerle birlikte Sarıyer’i gezeceğimiz bir yazı dizisine başlıyoruz. Bu seride Sarıyer’i köşe bucak gezip; ihmal ettiğimiz güzellikleri, yeşilin maviyle buluştuğu rotaları hatırlayıp hafta sonlarımıza hareket ve renk katacağız.İlk güzergahımız Sarıyer merkezden kolaylıkla gidebileceğimiz Rumeli Kavağı

İster yürüyerek isterseniz de merkezden geçen 25A İETT otobüsüyle kolaylıkla gidebilirsiniz. Sarıyer’den 2.3 km mesafede bulunan Rumeli Kavağı’na gidiyoruz. Böyle güzel bir lokasyona bu kadar kolay ulaşmak gerçekten mutluluk verici.

Sarıyer meydandan başlayan ve Rumeli Kavağı’na varana kadar sağınızda denizin, solunuzda ise yeşilliğin eksik olmayacağı bu yol, üzerinde enfes noktalar barındırıyor. Otobüsün ilk kalkış noktası ise Hacıosman Metro durağı. Dışarıdan gelen misafirler için ulaşım bu noktada kolaylaşıyor.

Rotamızın üzerindeki Yeni Mahalle’de tarihi konaklar ve yalılar yer almakta. Yolda giderken güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Rotamızdaki ilk durağımız Gelişli Balık Restaurant. Yol arkadaşınızla birlikte mevsim balıklarını eşsiz bir manzaraya karşı yerken keyifli sohbetler edebileceğiniz nezih bir yer burası. Sizleri çok sıcak karşılayacaklardır. Menüde her ne kadar fiyatlar yazsa da, balık durumuna göre günlük değiştiğini söylemem gerekiyor.

Rotamızın devamında yavaş yavaş Rumeli Kavağı’na giriş yapıyoruz. “Hoşgeldiniz” tabelasının hemen altında bizi tarihi dondurmacı Kavak Dondurmacısı karşılıyor. Gelinen yol kısa da olsa serinlemek ve kan şekerini dengelemek için mükemmel bir yol diyebilirim. Yolunuz düşerse muhakkak denemenizi öneririm. Fiyatları nispeten uygun ve çeşitlilik gerçekten çok fazla.

Kavak Dondurmacısı

Dondurmanızı aldıktan sonra parka oturup denize ve köprüye karşı keyifli dakikalar geçirebilirsiniz, dilerseniz de Rumeli Kavağı Spor Kulübü’nün çay bahçesinde oturabilirsiniz. Eğer ki rota size kısa gelirse burada bitmiyor. Dilerseniz iskeleyi kullanıp kısa bir tekne yolculuğunun ardından karşı yakaya, Rumeli Kavağı’nın kardeşi olan Anadolu Kavağı’na geçer ya da tekne ile Sarıyer Merkez iskelesine geri dönebilirsiniz.

Bu lokasyonların dışında dilerseniz Telli Baba Türbesi’ne uğrayıp, yol üzerindeki çay bahçelerini ve diğer balıkçıları da ziyaret edebilirsiniz. Her bütçeye göre restoran ve kafe mevcut. Hava güzelse Rumeli Kavağı’ndaki plajlarda güneşlenip, denize girebilirsiniz.

Sağlıklı kalın ve bol bol gezin 🙂

Onurhan Akay (Sarıyer Life)

%d blogcu bunu beğendi: