Türkiye’nin İlk U10-U12 Özel Ligi Sarıyer’de

Sarıyer’de Ateş Petrol U10-U12 Underfootball Ligi düzenleniyor. Bu alışılmadık ligde sadece U10 ve U12 takımları sahaya çıkacak. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek bu projeyi organize eden Ferhat Can ve Ligin isim sponsoru Ateş Petrol’ün Kurucusu Emre Yaldız ile turnuvanın her şeyini konuştuk.

Ferhat Can, Lig turnuvası ile ilgili, “ Çocukları müsabaka ortamına hazırlamak, rekabet ve takım ruhunu pekiştirmek istiyoruz” diye konuşurken Emre Yaldız “Bu bir sosyal projedir. Bu sosyal futbol projesine biz bir adım attık. Bu projeyi geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz. İlerleyen zamanlarda herkes çok güzel bir futbol festivali görecek” dedi.

Ateş Petrol U10-U12 Underfootball Ligi ile ilgili merak edilen herşey röportajımızda.

Underfootball nedir? Kim tarafından kuruldu? Faaliyet alanları nelerdir? Daha önce buna benzer organizasyonlar düzenledi mi? Bu konuda tecrübesi ve yetkinliği var mı?

Ferhat Can: Underfootball şahsım tarafından kurulmuştur. 10 seneden beri altyapı sporcuları ile çalışmaktayım. Son 6 senedir Sarıyer’deki bir futbol okulunda işletmecilik/koordinatörlük yapmaktayım. Çevremizi ve ikili ilişkilerimizi kullanarak futbol okulları ve kulüpler ile daha önce küçük turnuvalar düzenliyorduk.Burdan yola çıkarak gerçekleştirdiğimiz turnuvalardaki tecrübelerimizle daha kaliteli ve profesyonel organizasyonlar yapmak istememizden dolayı Underfootball ekibini kurduk. Ekibimizle birlikte nisan ayında U9 turnuvası ve 29 Ekim’de Cumhuriyet Kupası Turnuvası düzenledik.

Bu özel ligi oluşturma amacı nedir? Fikir nereden ve kimler tarafından çıktı? Kurulma amacı nedir?

Ferhat Can: Amacı net olarak şu şekilde ifade edebilirim. ‘Çocukları müsabaka ortamına hazırlamak, rekabet ve takım ruhunu pekiştirmek amacımızdan da belli olduğu gibi çocukların müsabakalar ile daha erken yaşta tanışıp ülkemizde liglerin başlama yaşı olan U11-U12 liglerine çıkarken sayısız maç tecrübesi yaşamaları.

Özel lig düzenlemek izne tabii mi Eğer tabi ise gerekli izinler alındı mı? Süreç Nasıl Gelişti?

Ferhat Can: Özel bir turnuva olduğu için müsabakaların oynandığı sahaların ilgili kişilerinden ve katılan kulüp yetkililerinden alınan izinler dahilinde gerçekleştirebiliyoruz.

Bu organizasyonun arkasında kaç kişilik bir ekip var ekibin uzmanlıkları nelerdir?

Ferhat Can: Underfootball olarak geniş bir ekine sahibiz aslında. Şahsım dışından 1 turnuva koordinatörümüz, 2 saha içi organizasyon sorumlumuz, 2 fotoğrafçımız, 2 muhabirimiz, 1 sosyal medyacımız ve 1 hakem komitesi sorumlumuz bulunmaktadır. Buradaki en önem verdiğimiz konu ise lig boyunca çocukların organizasyonun çeşitli aşamalarında görev vererek, küçük yaşta bir organizasyonu gerçekleştirmelerinin sağlanmasını amaçlanmaktayız.

Maçlar nerede oynanacak Lige kaç takım katılacak takımlar belli mi?

Ferhat Can: Aralıkta başlayacak U10 – U12 turnuvamız Sarıyer Spor Kulübü sahasında gerçekleşecek. Sahanın müsaitlik durumundan dolayı maksimum 10 takımlı bir lig gerçekleştirebiliyoruz. Çok yakın zamanda duyurusunu yapmış olmamıza rağmen şu an 5 takım turnuvamızda yer almak için kayıt yaptırdı.İlgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz.Katılan takımları çok yakında underfootballofficial Instagram sayfamızdan duyuracağız sayfamızda görebilirler.

Kac maç oynanacak statü belirlendi mi? Lig akışı nasıl olacak?

Ferhat Can: 10 takımlı bir lig olacak ve her hafta toplamda 5 maç oynanacak. Lig tek devre üzerinden oynanacak.

Ligde görev alacak hakemler nasıl belirlendi?

Ferhat Can: Hakemler ve atamalarından sorumlu şu an faal olmayan geçmişte bölgesel liglerde görev almış bir hakem hocamız var.Hakem hocamızın oluşturduğu ekip sahada görev alıyor.

Lig sonunda kupa ve ödül olacak mı?

Ferhat Can: Bu organizasyondaki amacımız centilmenlik içerisinde bir lig olması. Bu bağlamda biz her takıma ve çocuğa madalya kupa vereceğiz. Şampiyon takıma ayrı bir şampiyonluk kupası vereceğiz ama centilmenlik ortamının bozulmaması için büyük kutlamalarını kendi takımı ile kendi sahasında yapmalarını isteyeceğiz. Ödül konusunda ise tüm çocukları mutlu edecek eğitici ve öğretici hediyelerimiz olacak.

Ligin masrafları kim tarafından karşılanacak sponsorunuz var mı ?

Ferhat Can: U12 ligimizin isim sponsoru Ateş Petrol firmasıdır. Firma sahibi Emre Yaldız bey’e sizin aracılığınız ile çocuklara ve Sarıyer’e bu ortamı sağladığı için teşekkür ediyoruz.

U12 liglerinin başlama tarihi henüz netleşmedi Özel liginiz ile çakışması durumunda ne olacak? Bu ligin düzenleme sebebi biraz da liglerin ertelenmesi mi?

Ferhat Can: Herkesin bildiği gibi U12 ligi 3 kez ertelendi. Sezon başı Ekim ayında başlayacak lig en son bildirilen tarihe göre 4 Mart tarihinde başlayacak. Eylül ayından beri lige hazırlanan takımlar uzun zamandır bekliyorlar çocukların bu bekleyişlerinde motivasyon kayıplarını önlemek amacıyla Şubat ayının sonunda bitecek bir lig düzenlemiş olduk. Kısacası Underfootball ligine takılan takımlarımız lig bittiğinde federasyonun U12 liginde hazır bir şekilde yer alabilecek.

“BU BİR SOSYAL PROJEDİR”

Emre Yaldız

Bu ligi neden finanse ediyorsunuz ?

Emre Yaldız: Geçen 1-2 ay önce bu kadar detaylı değil ama bu tarz benim oğlumunda oynadığı bir futbol turnuvasında bulundum. Orada çocukların mücadelesi, azmi kazanma hırsı beni çok etkiledi. Hatta oğlum Ateş 2. yarı oyundan çıkınca ağladı. Bu özel lig daha hayata geçmeden Ferhat Hoca bana projesini anlatınca kayıtsız kalamadım. Zaten geçmişten beri altyapıya da bir şeyler yapmak istiyordum. Bu da vesile oldu.

Sizin için önemi nedir?

Emre Yaldız: Benim için önemi öncelikle Sarıyer’deki çocuklarımızın böyle bir organizasyonda bir araya gelerek daha bu yaşlarda futbol sevgisini Sarıyer sevgisini aşılamak. Burada hem birbirleri ile tanışacaklar belki ilerleyen zamanlarda rakip olacaklar ama birbirlerini hiçbir zaman unutmayacak hem bizim için hem de onlar için unutulmayacak bir serüven olacak.

Beklentileriniz neler bu ligin ilerleyen zamanlarından neler göreceğiz?

Emre Yaldız: 10 takımla ciddi bir katılım oldu daha 2 gün olmasına rağmen. Bu bir sosyal projedir. Bu sosyal futbol projesine biz bir adım attık. Bu projesiye geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz. İlerleyen zamanlarda herkes çok güzel bir futbol festivali görecek. Bu çocuklarımız içinden de Sarıyer Spor Kulübü’ne diğer kulüplere olsun daha bu yaşta bir kaç çocuğumuzu keşfettirebilirsek en büyük motivasyon kaynağı bizim için budur.

Sarıyer Life: Özel Röportaj

%d blogcu bunu beğendi: